Beda Szabival az Ultra Tisza Tó verseny után beszélgettünk. Az UTT 126 ultrafutáson Szabi második helyen érkezett célba az ultrafutó legenda Csécsei Zoltán mögött, annak ellenére, hogy az utóbbi időben főleg terepfutásokon versenyzett, ultrázott. Igaz, rövidebb (de mi is a "rövid" valójában...?) országúti versenyeken gyakran indult, félmaratonon, maratonon előkelő helyezéseket ért el az elmúlt években is. És ne feledjük azt sem, hogy Szenior Maraton Világbajnok is! Mindezt vegánként éri el..., igazi Vegan Warrior.
Hogyan telt az év első fele? Milyen volt a Te karanténod?
Különösebben nem volt hatással rám a kijárási korlátozás, ettől függetlenül is “home office”-ból dolgozom. Edzeni rendesen tudtam, de a versenyek hiányoztak. Viszont épp ezért lett egy második alapozásom, sokat tudtam futni, ami jó felkészülés volt a nyári-őszi futószezonra.
Akkor megvolt a kellő km szám a hosszú futásokhoz. Hogyan jött az Ultra Tisza Tó indulás? Mi lesz a folytatás?
Az utóbbi években már elkezdtem kacérkodni az ultrázás gondolatával, ez a 2016-os 50-km-es Országos Bajnoksággal indult, azóta folyamatosan emelem a távokat. De ez nem korlátozódik az országúti ultrára, terepen is szoktam indulni, lásd például Piros 85 (Terep Ultra OB). Idén ősszel indulok az Ultrabalatonon, ez lesz az eddigi leghosszabb táv, amin futok (legutóbb az UTT 126 km-es távját teljesítettem).
Évek óta vegán sportoló vagy. Ezzel az életmóddal kapcsolatban milyen negatív, pozitív tapasztalataid voltak?
Minden szempontból pozitív változást hozott, már vegánként futottam meg maratoni egyéni csúcsomat, sokkal jobban bírom a hosszabb távokat, jobb az energiaellátottságom, megszűntek a vércukor ingadozások, gyorsabban regenerálódok.
Hosszú verseny, több frissítés, komolyabb stratégia. Neked mik a bevált frissítési étkezési stratégiáid?
Rövidebb távú versenyeken nem igazán frissítek, maratonon igen, de még ott sem kell túlbonyolítani, az ultra távokon viszont ez az egyik legfontosabb tényező, ami meghatározza az eredményt, tehát nagyon komolyan kell venni, és a versenyre felkészülés fontos eleme. Alapvetően gélekkel, illetve vízben oldható szénhidrát kiegészítőkkel frissítek, de néha nagyon megkívánom a szilárd ételt, erre nagyon bevált pl. a datolya, banán, illetve sós (vegán) ropi.
Az ultrafutás hosszú és komoly, szélsőséges igénybevétel. Hogyan választasz hozzá felszerelést?
Ebben az egyszerűségre törekszem, nem vagyok márkafüggő, és az aktuális divatirányzatok sem érdekelnek. Ár/érték arányban próbálom a legoptimálisabb termékeket megtalálni, nem használok speciális kiegészítőket. Cipő esetén sem a nagy márkákat preferálom, pár éve találtam egy olcsó, egyszerű, de nagyon könnyű és kényelmes futócipőt, azóta részben ezt használom versenycipőnek, nemrég az UTT 126 km-es távján is jól vizsgázott. Terepcipőkben is hasonlóan gondolkozom.
A nyárra mik a terveid? És az év második felére?
Nemsokára jön a Hegyifutó Országos Bajnokság, ami egyben a Futapest sorozat része is, aztán augusztusban jön az UTZ Szépalma Trail 50 km-es terepfutás, szeptemberben félmaraton, aztán október elején jön az év egyik fő versenye, az Ultrabalaton, aztán rá egy hétre a Maraton OB. Utóbbi hónapban rengeteg ultratávú verseny lesz OB szinten is, elég nehéz lesz választani, ezért ez még nem végleges.
Meglehetősen széles paletta, sokféle táv, sokféle igénybevétel. Hogyan növeled a sebességedet a hosszútávú futáshoz?
Természetesen az ultra távokon szeretnék fejlődni, és egyre nagyobb rutinra szert tenni. Kilométerben próbálok minél többet futni, de azért vannak résztávos edzéseim is, mert valóban fontos a sebesség megőrzése is.
Kedvenc és "nemszeretem" edzéseid?
A hosszabb távú terepfutásokat kedvelem a legjobban, a pályaedzéseket pedig a legkevésbé, de ezekre is szükség van néha.
Lassan 30 éve ismerjük egymást, régóta futsz, duatlonozol, triatlonozol. Bár ez utóbbi inkább múlt idő. Ennyi tapasztalat birtokában dolgozol edzővel?
Igen, Szabó Gábor az edzőm, és a Sashegyi Gepárdok futócsapat tagja vagyok.
Az edző és a csapat is nagyon fontos, előbbi a kontroll és a szakmai iránymutatás, utóbbi a motiváció és a változatosság miatt.
Hogyan naplózod az edzéseidet, hogyan használod a naplót?
Az edzéseim automatikusan feltöltésre kerülnek a Strava-ra, itt naplózom őket, illetve elemzem ki az edzés adatokat, ebben nagy segítségre vannak az ún. szegmensek.
Motiváció... te is sok embernek vagy példakép, ezt személyesen is meg tudom erősíteni. Neked kik a példaképeid a magyar és a nemzetközi sportolók között?
Magyar szinten elsőként a még most is aktív ultrafutó legendát, Bogár Janit (interjúnk itt olvasható), illetve Csécsei Zolit és Bódis Tomit emelném ki, nemzetközi szinten pedig Scott Jurek-et, aki nem csak az egyik valaha volt legjobb ultrafutó, de az eredményeit növényi táplálkozás mellett érte el.
Köszönjük a beszélgetést! Jobbulást!
(a cikk szerkesztése közben érkezett a hír, hogy Szabi a Börzsöny Trail versenyen eltörte a nagylábujját...)